Site içi arama
TEŞVİK HESAPLA BİZE ULAŞIN

Evlat Edinmiş Kadınlar Doğum Borçlanmasından Faydalanabilir Mi?

Sosyal Güvenlik sistemimiz emekli olmak için prim gün sayısı eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirerek emeklilik için gerekli olan süreyi kısaltma fırsatı sunmaktadır. Bu kapsamda erkekler için askerlik borçlanması, kadınlar için doğum borçlanması ve yurtdışında çalışma varsa, bu sürelerin borçlanılması gibi borçlanma (kuruma prim ödemesi yapma) seçenekleri mevcuttur. Bu makalemizde doğum borçlanmasından bahsedeceğiz.   
SGK’lı (4/a) kapsamında çalışan sigortalı kadınlar, bağ-kur’lu (4/b) kapsamında kendi nam ve hesabına çalışanlar ve kamu kurumlarında (4/c) kapsamında çalışan memurlar, doğum borçlanmasından yararlanabilme imkanına sahiptir.  
Doğum borçlanması için talepte bulunan kadın sigortalının bağlı olarak çalışmakta olduğu işverenin belge istemeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işlemleri yerine getirilecektir. İlk defa SGK’lı (4/a) kapsamında çalışan sigortalı kadınlar veya hak sahipleri, Bağ-kur’lu (4/b) kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan kadınlar veya hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvurarak doğum borçlanması başvurusunda bulunabilirler. Doğum borçlanması talebinde bulunan SGK’lı (4/a) ve Bağ-kur’lu kadın çalışanların E-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunma hakları da mevcuttur. 
Doğum Borçlanması, kadınların sigortalı olarak çalışmakta oldukları süreler içerisinde doğum nedeniyle işten ayrılanların doğumdan sonra adlarına prim ödenmemiş olması ve doğan çocuğun yaşaması ortak şart olup sigortalı olarak çalışmakta oldukları sigortalılık kapsamına göre ise farklı şartlar mevcuttur.  
Doğum borçlanmasından faydalanabilmek için; 
-SGK’lı (4/a) kapsamında çalışan sigortalı kadınlar için sigortalılıklarının tescil edilmiş ve adlarına prim bildirilmiş/tahakkuk etmiş olması,  
-Bağ-kur’lu (4/b) kapsamında kendi nam ve hesabına çalışanlar prim ödenip ödenmediğine bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil edilmiş/tahakkuk etmiş olması, 
-Kamu kurumlarında (4/c) kapsamında çalışan memurlar için sigortalılıklarının tescil edilmiş olması, gerekmektedir. 
 
Evlat Edinen ve Veren Kadınlar İçin Doğum Borçlanmasının Hesaplaması 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınan sözleşmenin onay tarihi esas olacak şekilde evlat edinen için borçlandırma işlemi yapılır. Evlat edinilen çocuğun doğum tarihi esas alınarak 2 yıllık borçlandırma süresi hesaplanır ve bu süre aşılmaz. Çocuğunu evlatlık veren kadın da doğum yaptığı tarih ile evlatlık verdiği tarih arasındaki süreyi 2 yılı aşmamak koşuluyla borçlanabilir.